...برنامه این هفته قله نی زوا سمنان

مسیر حرکت ما بدین صورت بود که از جاده فیروزکوه به سمت گردنه گدوک و بعد از پل ورسک یک فرعی سمت راست هستش به سمت سمنان از یک مسیر شوسه مانند راه داره. به راه افتادیم و من به علت خستگی شب گذشته کمی کسل بودم با این حال خوابم نمیبرد. در ساعت 9:46 جهت صرف صبحانه در یک رستوران تو راهی توقفی داشتیم و بعد از صرف صبحانه ادامه راه رو دنبال کردیم. مناظر زیبای اطراف و گذر از دره هایی که دو طرف اون رو درخت پوشونده بود برای همه گروه جذاب و دیدنی بود. در ساعت ١١:١٠ یک استراحت کوتاه و بازدید از چشمه شورآب داشتیم و بعد از اون نیز در مسیر به پل تاریخی و زیبای ورسک که در جای خودش یک شاهکار مهندسی هست رسیدیم.هیجان انگیز ترین قسمت سفر بازید از دژ بسیار زیبا و جالب اسپهبد خورشید بود.

چشمه شورآب

پل ورسک

غار یا دژ اسپهبد خورشید

مشخصات غار

قوس دهانه غار، یکی از عظیم‌ترین دهانه‌های غار طبیعی دنیا است. طول قوس طاق طبیعی و عظیم غار ۴٠ متر بوده و درون غار بصورت تالاری بیضی شکل به درازای ۷۵، عرض ۲۵ و ارتفاع ۱۵ متر است. در برابر غار دیواری با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد. بنای این دیوار به دوره ساسانیان باز می‌گردد. در مقابل غار پرتگاه مهیبی قرار دارد که ورود به آن را بسیار مشکل می‌سازد. به دلیل وجود آب آشامیدنی در غار، در گذشته امکان مقاومت به مدت طولانی در آن وجود داشته‌است.

داخل غار دارای اتاق‌هایی است که قدمت ساخت آن‌ها به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این غار در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و برای ثبت جهانی آن نیز پرونده‌ای تشکیل گردیده‌است. با این وجود تمرینات نظامی و معدن ماسه فعال در مجاورت آن، در حال لطمه زدن به آن می‌باشد(ویکی پدیا)

تاریخچه

این غار به عنوان دژی طبیعی، همواره مورد استفاده اسپهبدان طبرستان بوده‌است. در صدر اسلام و همزمان با شورش مردم طبرستان، این غار مامن ونداد هرمز بود.

در سال ۷۶۱ میلادی، اسپهبد خورشید، نوهٔاسپهبد فرخان بزرگ از خاندان گاوبارگان، بر منطقه مازندران حکومت می‌کرد. همزمان، مهدی پسر منصور عباسی حاکم ری شد و تصمیم گرفت پس از سالها مازندران را به تسخیر اعراب درآورد. مهدی با نیرنگ از در دوستی با اسپهبد خورشید درآمد و ضمن ارسال هدایایی، از او خواست تا اجازه دهد قسمتی از لشکریانش از تنگه رود طالار گذشته و از راه دریا به خراسان بروند. اسپهبد خورشید فریب این نیرنگ را خورد و اجازه عبور را صادر نمود. مهدی، دو سپاه را از گرگان و شاه‌کوه روانه نمود و آمل را تصرف نمود. اسپهبد خورشید که غافلگیر شده بود، همسر و ثروتش را در این غار گذاشت و برای تهیه سپاه به دیلمستان رفت.

سپاه اعراب به مدت سه ماه در پایین غار بودند و به فکر چاره برای نفوذ به این غار بودند. سرانجام با مسموم کردن سرچشمه‌های آب غار موفق شدند «بانو نی‌کلا» همسر اسپهبد خورشید را به همراه دخترانش به قتل برسانند. اسپهبد خورشید در بازگشت با پنجاه هزار سپاهی، هنگامی که شایعه اسارت همسر و فرزندانش را شنید، خودکشی کرد.

در باره وجه تسمیه «طاق عایشه گرگیلی دژ» چنین نقل شده‌است که در دوره اسلامی زنی به نام عایشه در این دژ متحصن شده بود و جمعی از دزدان و راهزنان را به دور خود جمع کرده بود و کرکیل (غارت) می‌کردند از این جهت آن را عایشه کرکیل دژ گفته‌اند. همچنین در نزدیکی این غار بقایای قلعه‌ای قرار دارد که به قلعه باجیگران معروف است.(ویکی پدیا)

بعد از بازدید از این دپ بسیار پر مهیج که البته از نزدیک صورت نگرفت چون باید وسایل فنی جهت ورود به اون داشته باشید اما همین که از فاصله نچندان دور به اون نگاه میکردیم بسیار جذاب بود.

قلعه کنگلو

بعد از اون بازدید، از قلعه کنگلو که در مجاورت روستایی به همین نام هستش رفتیم البته باید از مسیر اصلی ٩ کیلومتر در یک مسیر فرعی طی میکردیم که اینطور از ظواهر پیدا بود تا چند ماه آینده مسیر کاملا آسفالت میشه بعد از بازدید از قلعه که اگر اشتباه نکنم مربوط به دوره ساسانی میباشه و ثبت ملی نیز شده بود به مسیر اصلی برگشیم و در روستای خطیر کوه جهت صرف ناهار توقفی داشتیم بعد از صرف ناهار به سمت روستای چاشم حرکت کرده و در ساعت ١٩ به روستا رسیدم و در خارج از روستا در منطقه خوبی کمپ رو برپا کردیم ارتفاع تقریبا ٢٣٠٠ متر بود طبق قرار فردا ساعت 6 صبح به سمت فتح قله حرکت میکنیم.

تیم در حال برپا کردن کمپ جهت شب مانی

صبح صعود حرکت تیم به سمت قله

فردا صبح با 5دقیقه تاخیر کلیه گروه آماده حرکت به سمت قله شد بعد از یک پیاده روی ۵۵ قیقه ای جهت صبحانه توقف کردیم.

/ 6 نظر / 31 بازدید
سیمین

درود دلاور. همیشه به سفر. همه سفر یه طرف محل ما یه طرف. چه عکسای خوبی گرفتی. مخصوصا غار اسپهبد خورشید که من از بچگی تا به الان ازش خاطره دارم. خوش باشی...[گل]

Hossein oloumipour

salam jigar,,,,be salamatiiiii haleso bebarid..in hossein nist ba shoma umade?? barname bashgah....?khosh bashi dada..halesho bebar,,,,tabestun axae monblanc mizaram be omide khoda jigare dadashiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

سجاد

سلام... ان شاالله كه هميشه ايام خوش باشد مثل اين هفته شما [گل][گل][گل]

دختر شاه پریون

این عکسا خیلی قشنگ بودن! خوش به حالتون که اینجور از زندگی لذت می برید منم اگه دست خودم بود هر روز یه جای طبیعت بودم!

reza - roya

******************************************** ***********( بزرگترين گروه شعر ايران )************ ******************************************** سلام دوست عزيز وبلاگ بسيار زيبايي داريد اگرمايل باشيد در وب سايت ( بزرگترين گروه شعر ايران ) به جمع دوستان ما بپيونديد منتظرتون هستيم باتشکر http://iranpoetry.org